Nazwa projektu

Mobilność zagraniczna jako narzędzie rozwoju kluczowych kompetencji uczniów LO ZS. im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie

Numer projektu:

2019-2-PMU-2254 

Wartość dofinansowania: 161 989,00 zł 

Źródło finansowania: Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” zarządzany   przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Partner i kraj: Platon School, Grecja

Termin wizyty przygotowawczej: 11-13.09.2020

Liczba uczestników wizyty przygotowawczej: 2

Termin mobilności uczniów: 16-27.10.2020

Termin wyjazdu: 15-28.10.2020

Liczba uczestników: 20 uczniów oraz 3 przedstawicieli kadry pełniących role opiekunów 

Mobilność:

Grupa uczniów z polski wraz z rówieśnikami z Grecji, realizowała interdyscyplinarny program mobilności, którego tematem przewodnik było turystyka i dziedzictwo kulturowe regionu sochaczewskiego i Katerini oraz ukazywanie ich potencjałów za pomocą narzędzi marketingowych (Facebook, broszury, ulotki, prezentacje). Dzięki realizacji projektu wzmocnieniu uległy kluczowe kompetencje uczniów, wiedza oraz praktyczne umiejętności w zakresie komunikacji marketingowej. Nad realizacją programu nauczania czuwała kadra wyznaczona przez dyrektora Platon School oraz polscy nauczyciele towarzyszący młodzieży. Zajęcia odbywały się codziennie przez 10 dni z wyłączeniem niedziel (w niedziele realizowane były zajęcia kulturowe) w zakresie 6-8 h dziennie obejmowały one konwencjonalne zajęcia w formie wykładów, warsztaty i ćwiczenia w pracowniach komputerowcy, wizytacje, gry terenowe, spotkania online. Zajęcia realizowane były metodą projektową, dająca dużą swobodę oraz możliwość kreatywnego rozwiązywania zadań przez uczniów, którzy pracowali w międzynarodowych zespołach wytwarzając materialne rezultaty przedsięwzięcia. Potwierdzeniem aktywnego udziału w projekcie są certyfikaty jakie otrzymali wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia na zakończenie mobilności.

Materialne rezultaty projektu:
  1. Profesjonalnie przygotowane pod względem marketingowym witryny na portalach społecznościowych ukazujące potencjał regionu sochaczewskiego oraz Katerini, uzupełnione materiałami zebranymi i przygotowanymi przez międzynarodowe grupy uczniów materiałami w trzech wersjach językowych (polskim, greckim, angielskim):
  • Everything you need to know – your active stay in Greece, adres: https://www.facebook.com/Activeingreece . Fanpage poświęcony jest promocji aktywnej turystyki w Grecji, a zwłaszcza w rejonie Riwiery Olimpijskiej. Uczniowie zawarli tu wiele przydatnych informacji, a także inspirujących porad, dostosowanych do potrzeb potencjalnych odbiorców takiej komunikacji
  • Adventures in Greece – The four, adres: https://www.facebook.com/AdventuresinGreeceThefour. Fanpage poświęcony jest promocji szeroko rozumianej turystyki z Grecji – przez pryzmat podróży czwórki młodych ludzi. Najciekawsze miejsca z perspektywy turystycznej i kulturowej, polecane plaże, tradycje, kuchnia… To kopalnia pożytecznych informacji dla każdego, kto planuje odwiedzić Grecję!
  • Culinare Tourism Of Greece & Poland, adres: https://www.facebook.com/CulinareTourismOfGreecePoland. Fanpage poświęcony jest rosnącemu w siłę trendowi turystyki kulinarnej i przedstawia tradycje gastronomiczne Grecji i Polski w ciekawym, komparatystycznym ujęciu.
  • Travelling in Mazovia, adres: https://www.facebook.com/roadtomazovia. Fanpage poświęcony jest promocji turystyki regionu mazowieckiego, a zwłaszcza okolic Sochaczewa. Oprócz polecanych miejsc i atrakcji, zawarto tu wiele praktycznych informacji, czyniąc z fanpage’a skuteczny przewodnik, promujący odwiedzenie Mazowsza wśród internautów.
  • International mobility of students, adres: https://www.facebook.com/Internationalmobilityofstudents. Fanpage poświęcony jest projektowi mobilności ponadnarodowej. Ma za zadanie nie tylko relacjonować przebieg mobilności w ramach projektu, ale również promować ten rodzaj projektów wśród młodych ludzi.
  1. Ulotki – przygotowane w profesjonalnych programach graficznych w języku angielskim, ulotki promujące region turystyczny Pieria, ulotki promujące Mazowsze oraz ulotka informacyjne dotyczące realizowanego przedsięwzięcia przygotowane przez międzynarodowe grupy.
  2. Broszury informacyjne promujące turystykę w regionie Katerini oraz Sochaczew, przygotowane zgodnie z zasadami tworzenia druków promocyjno-informacyjnych.
  3. Prezentacja – multimedialna prezentacja przedstawiająca założenia projektu oraz jego rezultaty przygotowana w języku angielskim i wykorzystywana przez młodzież w procesie promocji i upowszechniania.

Wszystkie rezultaty znajdują się na stronie projektu znajdującej się pod adresem: https://iwaszkiewicz.edu.pl/test0/index.php?go=93

PODUMOWANIE

Nadszedł czas na podsumowanie całości projektu mobilności ponadnarodowej uczniów. Chociaż mobilność stanowiła kluczowy obszar i etap inicjatywy, na przedsięwzięcie złożył się również szereg innych działań, niezwykle istotnych dla osiągnięcia zakładanych rezultatów, w tym kumulacji wiedzy, umiejętności i narzędzi dzięki realizacji projektu. Zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, gdzie pokrótce przedstawiamy elementy promocji i upowszechniania, a także ewaluację działań projektowych.

 

Etapy projektu

Projekt „Mobilność zagraniczna jako narzędzie rozwoju kluczowych kompetencji uczniów LO ZS. im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie”, finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, podzielony został na etapy: Planowanie, Przygotowanie, Mobilność, Upowszechnianie i Promocja oraz Ewaluacja. Na każdym z tych etapów angażowane były wszystkie grupy uczestników, w tym uczniowie, co pozwoliło na zwiększenie skali pozytywnego wpływu oraz podniesienie jakości zakładanych rezultatów. Poszczególne etapy i zadania podlegały ewaluacji w sposób ciągły oraz finalny, dzięki czemu na bieżąco kontrolowana i zapewniania była wysoka jakość działań projektowych.

 

Promocja i upowszechnianie

Działania promocyjne i upowszechniające realizowane były przez cały czas trwania projektu, tak by osiągnąć cel maksymalizacji pozyskanego zasięgu tej komunikacji. Zakładanym efektem było dotarcie z przekazami na temat projektu mobilności ponadnarodowej do społeczności uczniów szkoły, społeczności lokalnej i na poziomie regionalnym, młodzieży z innych szkół w regionie oraz kadry innych placówek pedagogicznych. Realizowany projekt to kolejne takie doświadczenie w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza i jesteśmy głęboko przekonani, o potencjale i możliwościach drzemiących w projektach europejskich, nie tylko tych skierowanych do uczniów. Ważnym elementem było również angażowanie w działania komunikacyjne samych uczniów – uczestników projektu. Z jednej strony, zwiększyło to ich uczestnictwo i poczucie odpowiedzialności jako ambasadorów projektu, z drugiej pozwoliło na wzmocnienie efektów w postaci rozwoju kompetencji wśród młodzieży. Od osobistych relacji, przez przygotowywanie broszur, ulotek, prezentacji, po udział w spotkaniach podsumowujących – uczennice i uczniowie biorący udział w mobilności chętnie podejmowali działania, co sprawiło, że udało się zbudować bardzo szerokie dotarcie wśród młodzieży szkolnej i ich rówieśników z innych szkół oraz skutecznie zainteresować młodych ludzi projektami mobilnościowymi.

Kiedy wnioskowaliśmy o udział w projekcie, nie mieliśmy jeszcze świadomości trudności, jakie nieść będzie ze sobą pandemia koronawirusa. Obostrzenia i reżim sanitarny miały wpływ zarówno na realizację mobilności, jak i działania upowszechniające. Jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i narzędziom w projekcie, efektywnemu systemowi zarządzania oraz zaangażowaniu uczestników, w tym kadry nauczycielskiej oraz zarządzającej, w obu obszarach zostały zrealizowane wszystkie zakładane działania i cele.

W ramach upowszechniania i promocji podjęto:
  • Działania na stronie internetowej Szkoły: w tym poinformowanie uczniów o projekcie, bieżącą komunikację w sprawie rekrutacji, jej wyników, dat mobilności, promocję projektu wśród pozostałych grup odbiorców, upowszechnianie rezultatów.
  • Działania na fanpage’u Szkoły na Facebooku, jak również na specjalnie utworzonym profilu „Iwaszkiewicz w Grecji”, gdzie komunikacja objęła zarówno poinformowanie uczniów, rodziców i społeczności lokalnej o planowanej mobilności, jak i relacje z wyjazdu oraz upowszechnianie rezultatów materialnych
  • Komunikację w mediach lokalnych tradycyjnych i online, np. na portalu sochaczewianin.pl
  • Organizację spotkań, które ze względu na obostrzenia epidemiczne przyjęły formę wideokonferencji
  • Dystrybucję materiałów stworzonych przez uczniów, w tym ulotek i broszur
  • Dystrybucję broszury projektowej, kompleksowo podsumowującej realizację projektu i promującej formułę mobilności ponadnarodowej.

Ważnym elementem działań były także przekazy osobiste, relacje uczniów i nauczycieli biorących udział w mobilności, czy też relacjonowanie wyjazdu na profilach osobistych uczestników. W przyszłości planujemy również wykorzystywanie materiałów online i w sposób tradycyjny, w tym podczas dni otwartych, promocji szkoły, a także w przestrzeniach służących rozwojowi kadry pedagogicznej w kraju (w tym platformy online).

W realizowanych działaniach stosowano informacje i opracowanie graficzne z zastosowaniem stosownych logotypów, zgodnie z zaleceniami. Bardzo ważnym aspektem działań było poinformowanie o założeniach projektu mobilności oraz źródle finansowania.

Spotkanie podsumowujące projekt

Ważnym elementem działań promocyjnych było wspomniane spotkanie podsumowujące projekt, które odbyło się za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Formuła videokonferencji pozwoliła z powodzeniem przeprowadzić działanie, z zachowaniem środków ostrożności i zasad reżimu sanitarnego. W konferencji udział wzięli: Pani Dyrektor oraz Pani Wicedyrektor Szkoły, kadra biorąca udział w projekcie oraz inni nauczyciele, uczestnicy projektu – uczniowie, a także przedstawiciele społeczności szkolnej. Na potrzeby spotkania opracowano nowoczesną prezentację, uwypuklającą kluczowe elementy. Na początku głos zabrała kadra nauczycielska – panie nauczycielki podsumowały kolejne etapy projektu, a także przebieg mobilności oraz oceniły rezultaty. Następnie głos został oddany uczniom, którzy opisali mobilność z własnej perspektywy, kładąc nacisk na takie elementy, jak; program merytoryczny, współpraca z młodzieżą z Grecji, ocenę pozyskanych i rozwiniętych kompetencji oraz umiejętności, opis rezultatów materialnych, program kulturowy oraz własne wrażenia. Pani Dyrektor Szkoły podziękowała wszystkim uczestnikom i zapewniła, iż Szkoła będzie brała udział w kolejnych projektach, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem uczniów! Młodzież szkolna pytała m.in. o możliwość uczestnictwa w przyszłych projektach, rozważane kierunki, zasady rekrutacji. Relacja z mobilności zrobiła na nich ogromne wrażenie – i rozbudziła chęć udziału w kolejnych!

Ewaluacja

Ostatnim, bardzo ważnym etapem projektu, jest ewaluacja końcowa, mająca za zadanie podsumować i ocenić nie tylko rezultaty materialne oraz stopień osiągnięcia zakładanych celów, ale również jakość działań projektowych na każdym etapie.

Zebrana przez nas dokumentacja pozwoliła określić efektywność i stopień realizacji celów bardzo wysoko we wszystkich aspektach. Rezultaty materialne – fanpage na Facebooku, broszury, ulotki, prezentacje, zostały ocenione jako poprawne merytorycznie, technicznie i atrakcyjne dla odbiorców – spełniające więc wszystkie zakładane kryteria. Wielokrotne badanie poziomu kompetencji, wiedzy i umiejętności uczestniczących w projekcie uczniów wskazało także, że zostały osiągnięte cele kluczowe projektu w postaci

  • zwiększanie kompetencji uczniów biorących udział w projekcie, w tym zwłaszcza w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, cyfrowych, osobistych i w zakresie uczenia się, obywatelskich, w zakresie przedsiębiorczości oraz w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
  • zwiększenie wiedzy, kompetencji i umiejętności uczestników, w tym w odniesieniu do przedmiotów podstawy programowej, w ich praktycznych kontekstach.

Uczniowie znacznie zwiększyli swobodę posługiwania się językiem angielskim, a także rozwinęli postawy zaangażowania w życie społeczne, w tym w szkole, otwarcia na dalszą naukę oraz rozwój przy pomocy nieformalnych metod. W skali makro projekt w pozytywny sposób wpłynął na całą społeczność uczniowską, co dobitnie pokazało spotkanie podsumowujące projekt. Niezwykle ważny jest też wpływ projektu na młodzież o zmniejszonych szansach edukacyjnych.

W celu dalszego zwiększania skali pozytywnego wpływu projektu zamierzamy wykorzystywać elementy końcowego raportu ewaluacyjnego w różnych działaniach szkoły, skierowanych zarówno do młodzieży, jak i na poziomie zawodowym, profesjonalnym -skierowane do kadry zarządzającej i nauczycielskiej szkoły, a nawet innych placówek w kraju. Zebrane doświadczenia, znajomość nowoczesnych metod zarządzania, dobre praktyki stanowią istotny wkład w zwiększanie efektywności działań w szkole i zwiększanie jej potencjału.