Atrakcje przyrodnicze

Palaios Panteleimonas, którego nazwę można przetłumaczyć jako Stary Panteleimonas, położony jest na wysokości ok. 700 m n.p.m., kilka kilometrów od wybrzeża. Uznawany jest za najpiękniejszą miejscowość w masywie Olimpu, który zresztą góruje nad całą okolicą. Do Palaios Panteleimonas wiedzie malownicza, kręta droga, z której można podziwiać pierwsze widoki. Poza sezonem miejsce jest raczej senne i spokojne. W sezonie wypełnia go gwarny tłum turystów. Jednak samych mieszkańców jest tu niewielu. Ale nie zawsze tak było. Pierwsze zabudowania powstały tu pod koniec XIV wieku. Kamienne domy o macedońskiej architekturze tarasowo usytuowano na górskim zboczu. Pomiędzy nimi wyznaczono mniej lub bardziej wąskie brukowane uliczki. Jednak kolejne stulecia okazały się bardzo trudne dla Palaios Panteleimonas. Nie dość, że znalazł się na terenie bardzo długo okupowanym przez Turków, to później nawiedziły go epidemie dżumy i cholery, które zdziesiątkowały mieszkańców. Obecnie Palaios Panteleimonas to trochę muzeum na świeżym powietrzu. Tradycyjna zabudowa zaadaptowana została na hotele, sklepiki z rękodziełem lub pamiątkami oraz restauracje. Place z okazałymi platanami zastawione są stolikami, a wielobarwne szyldy kierują do powstałych tu biznesów. A do tego niesamowite pejzaże.

Olimp najwyższy masyw górski w Grecji, północną a środkową częścią kraju, oddzielający historyczną Macedonię od Tesalii. Olimp jest masywem górskim najdłużej w Grecji pokrytym śniegiem. Jego najwyższy szczyt Mitikas wznosi się na wysokość 2917.727 m n.p.m. Masyw znajduje się między dolinami rzek Pinios i Aliakmon, nad Zatoką Termajską.

W mitologii greckiej Olimp uważany był za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego: Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Wierzono, że ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść, spadał z niego.  Olimp był z reguły miejscem uczt, na których pito nektar i ambrozję podawaną przez podczaszego Zeusa – Ganimedesa. Najprawdopodobniej w okolicach wierzchołka Agios Antonios mieściło się niewielkie sanktuarium Zeusa (wskazują na to znaleziska archeologiczne). Z kolei płaskowyż Muz był powszechnie kojarzony z obecnością tych dziewięciu bogiń nauki i sztuki. Według mitu, to właśnie one, pochowały u stóp Olimpu rozszarpane ciało Orfeusza